Pracownicy Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach

prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź 

Urodzony w 1953 roku w Siemianowicach Śląskich, profesor w Uniwersytecie Śląskim, związany przez jakiś czas także z Uniwersytetem Łódzkim; profesor gościnny uniwersytetu w Konstancji oraz w Szanghaju. Wykładał także m.in. w Austrii i Holandii. Zajmuje się głównie teorią filmu oraz mediów elektronicznych, a także historią myśli filmowej. Autor monografii: Pochwała widzialności. Ze studiów nad niemiecką myślą filmową do roku 1933 (Katowice 1990), Kultura – komunikacja – film. O tekście filmowym (Kraków 1992), Obrazy i rzeczy. Film między mediami (Kraków 1997; II wyd. 2003); Technologie widzenia, czyli media w poszukiwaniu autora: Wim Wenders (Kraków 2004); Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (Wrocław 2010); współautor Historii semiotyki filmu (t. 2, Warszawa 1993). Redaktor i współredaktor naukowy ponad trzydziestu antologii bądź tomów prac zbiorowych, w tym pierwszej antologii polskiej teorii filmu w świecie (Filmtheorie in Polen. Eine Anthologie, Frankfurt/M.–Bern–New York–Paris 1992). Ogłosił wiele prac w czasopismach naukowych i tomach prac zbiorowych. Tłumacz kilkunastu tekstów z języka niemieckiego i na język niemiecki, opublikowanych m.in. w antologiach myśli filmowej; kierownik Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. W latach 2006-2009 prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego; redaktor naczelny kwartalnika "Kultura Współczesna".


dr hab. Alina Madej

Urodzona w 1953 roku. Specjalizuje się w historii kina. Opublikowała prace: Mitologie i konwencje. O polskim kinie dwudziestolecia międzywojennego (Kraków 1994), Śmierć jak kromka chleba. Historia jednego filmu (wspólnie z Jakubem Zajdlem – Warszawa 1994) oraz Kino. Władza. Publicznosć. Kinematografia polska w latach 1944-1949 (Bielsko-Biała 2002). Redaktorka i współredaktorka naukowa tomów prac zbiorowych. Jest autorką wielu artykułów ogłoszonych w czasopismach naukowych i tomach prac zbiorowych.


dr hab. Karina Banaszkiewicz

Urodzona w 1961 roku, adiunkt. Zajmuje się głównie antropologią audiowizualności oraz pragmatyką nowych mediów. 1994 doktorat na podstawie rozprawy zatytułowanej Problem podmiotowości w wypowiedzi telewizyjnej. Autorka artykułów publikowanych w czasopismach naukowych oraz tomach prac zbiorowych. 


dr hab. Piotr Zawojski

Pracuje w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się problematyką fotografii, filmu i kina, sztuki nowych mediów i cyberkultury. Autor książek Elektroniczne obrazoświaty. Między sztuką a technologią (2000), Wielkie filmy przełomu wieków. Subiektywny przewodnikCyberkultura. Syntopia sztuki, nauki i technologii (2010) oraz Sztuka obrazu i obrazowania w epoce nowych mediów (2012). Współredaktor (z Andrzejem Gwoździem) tomu Wiek ekranów. Przestrzenie kultury widzenia (2002) oraz redaktor naukowy Ku filozofii fotografii Viléma Flussera (2004), redaktor tomu Digitalne dotknięcia. Teoria w praktyce/Praktyka w teorii (2010).


dr Agnieszka Nieracka

Starszy wykładowca. Interesuje się głównie historią kina powszechnego oraz poetyką filmu. Znawczyni kina science fiction i jego kontekstów. Opublikowała książkę Science Fiction jako gatunek filmowy (Katowice 1985). Autorka artykułów opublikowanych w tomach prac zbiorowych. Pracuje nad habilitacją poświęconą przemianom współczesnej kultury popularnej.


dr Jakub Zajdel 


Urodzony w 1960 roku, starszy wykładowca. Zajmuje się głównie historią filmu polskiego oraz teorią filmu i nowych mediów. Opublikował – wraz z Aliną Madej – książkę Śmierć jak kromka chleba. Historia jednego filmu (Warszawa 1994) oraz Film w uniwersum światów możliwych (Kielce 2003). Autor rozpraw ogłoszonych w czasopismach naukowych oraz tomach prac zbiorowych. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

dr Barbara Kita

Adiunkt (ur. 1970), autorka Między przestrzeniami. O kulturze nowych mediów (Kraków, 2003) oraz redaktorka książki Przestrzenie tożsamości we współczesnym kinie europejskim  (Kraków, 2006). Interesuje się teorią filmu i nowych mediów, szczególnie kwestią miejskiej oraz wizualnej mobilności, kinem francuskim. Prowadzi zajęcia z historii filmu, kina współczesnego oraz interpretacji mediów audiowizualnych (filmu i telewizji). Autorka artykułów w tomach zbiorowych oraz czasopismach naukowych.

dr Magdalena  Kempna-Pieniążek

Urodzona w 1983 r. Adiunkt w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ (kulturoznawstwo, filologia polska). Od 2012 roku redaktor naczelna kulturalnego dwutygodnika internetowego „artPAPIER” (od 2008 r. redaktor działu filmowego). Autorka książki Dziwniejsze niż fikcja. Rola wyobraźni w filmach Marka Forstera (Katowice 2012) oraz współredaktorka tomu Granice kultury (Katowice 2010). Interesuje się głównie estetyką noir i neo-noir, problemami duchowości w kinie najnowszym oraz współczesnymi wariantami filmowego autorstwa.

dr Piotr Aptacy

Urodzony w Bytomiu w 1970 roku. Po zdobyciu dyplomu technika elektronika w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu podjął studia Kulturoznawcze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Rozprawę doktorską pod tytułem Kulturowe przestrzenie Internetu. Informacja - interakcja - społeczeństwo obronił w roku 2004.  Autor publikacji poświęconych funkcjonowaniu mediów cyfrowych w kulturze.


POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ